Mechanizm działania mikrodermabrazji

Mechanizm działania wszystkich peelingów jest podobny. Podstawą jest usunięcie warstwy rogowej naskórka i/lub jego głębszych warstw, a dodatkowymi atutami zabiegu są zwiększenie przepuszczalności naskórka oraz pobudzenie jego odnowy. Zależnie od wybranej metody zabieg różni się głębokością działania, a tym samym efektywnością i możliwością wystąpienia działań niepożądanych.

Usunięcie warstwy rogowej naskórka wiąże się z jej dokładnym oczyszczeniem. Wraz z wierzchnią warstwą naskórka usuwa się zrogowaciałe komórki, zanieczyszczenia i nadmiar łoju. Pozbawiona wierzchniej warstwy skóra jest miękka, gładka i wrażliwa na bodźce. Mechaniczne usunięcie wierzchniej warstwy naskórka wyrównuje i wygładza powierzchnię skóry. Usuwa nierówności na powierzchni blizny i prowadzi do wyrównania się blizny z otaczającą skórą. Wygładzone zostają płytkie zmarszczki. W różnym stopniu zabieg usuwa opaleniznę i przebarwienia pozapalne. Odsłonięcie skóry powoduje, że jest ona wrażliwa na bodźce oraz szybko traci zapasy wody, dlatego po zabiegu poleca się stosować kremy nawilżające i ochronne.

Po odsłonięciu skóry obserwuje się uwrażliwienie układu immunologicznego skóry – położone w warstwie podstawnej komórki Langerhansa szybciej rozpoznają ciała obce i antygeny. Efekt ten jest wykorzystywany w prowadzonych obecnie badaniach klinicznych nad nową metodą szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym.

Usunięcie warstwy rogowej naskórka jest dla organizmu takim samym sygnałem jak niewielki uraz. W wyniku odsłonięcia skóry następuje szybka odbudowa tkanek i zastąpienie ich nowymi komórkami. Podobnie jak przy innych urazach obserwuje się niewielkiego stopnia obrzęk i rumień, które zwykle utrzymują się około godziny, ale mogą trwać do dwóch dni. W następstwie usunięcia wierzchniej części skóry komórki podstawne szybko się dzielą, co prowadzi do odmłodzenia skóry. Poprawia się koloryt, elastyczność i sprężystość pobudzonej do aktywności skóry.

Mikrodermabrazja ułatwia przenikanie substancji aktywnych do skóry, gdyż usuwa naturalną barierę w postaci warstwy rogowej. Otwarte pory i mieszki włosowe oraz odsłonięta skóra łatwiej wchłaniają nakładane preparaty kosmetyczne. Metoda ta może być porównywana do podobnych zabiegów, np. abrazji laserowej. Okazuje się jednak, że przy usuwaniu warstwy rogowej ważna jest precyzja zabiegu, która gwarantuje pozostawienie zdrowych komórek poniżej usuwanej warstwy. Efekty zabiegów można dobrze obserwować przy aplikacji cząstek hydrofilowych, takich jak witamina C. Mikrodermabrazja usuwa tylko warstwę rogową bez naruszania pozostałych warstw, podczas gdy zabieg laserowy powoduje mikrouszkodzenia położonych głębiej komórek, co z jednej strony zwiększa efektywność zabiegu, ale z drugiej wywołuje większe uszkodzenia tkanek i wydłuża okres rekonwalescencji.