Peeling enzymatyczny

Data publikacji: 30.01.2015

Peeling należy do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych skóry. Stosowany regularnie i przy użyciu odpowiednich składników przynosi zadowalające efekty, nadając cerze zdrowy, czysty wygląd i uczucie świeżości.

natura

Jednak nie każdy tego rodzaju zabieg jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry. Zawarte w peelingu mechanicznym składniki ścierające mogą powodować podrażnienia, a zatem uważać na nie powinny w szczególności osoby mające cerę naczynkową, wrażliwą i suchą. Skuteczną dla nich alternatywą jest peeling enzymatyczny, tym różniący się od mechanicznego, że złuszczanie martwego naskórka odbywa się za pomocą substancji roślinnych, które rozpuszczają warstwę rogową.

Naturalne składniki

Skuteczność peelingu enzymatycznego wynika z odpowiednio dobranych składników pochodzenia naturalnego, głównie roślinnego. Ekstrakty z drzewa oliwnego mają działanie łagodzące, regenerujące i antyoksydacyjne. Kwas glikolowy działa złuszczająco, rozjaśnia przebarwienia i działa stymulująco na cerę – podobnie jak kwasy migdałowy i laktobionowy, które dodatkowo regulują czynności gruczołów łojowych oraz doskonale matują. Kluczowe jest także stosowanie specjalnych substancji, zawartych w niektórych kosmetykach pielęgnacyjnych (np. marki Iwostin – https://www.iwostin.pl/). Chodzi przede wszystkim o melavoid, spowalniający syntezę melaniny i normalizujący kolorystykę skóry, a także o regenine, actopontine i zincodone – specjalne preparaty chemiczne, które regulują wydzielanie sebum i spowalniające proces powstawania zmian trądzikowych.

Pielęgnacja enzymatyczna

Peelingi enzymatyczne w początkowej fazie kuracji dobrze jest stosować nieprzerwanie przez okres 3–4 tygodni, a następnie powtarzać zabiegi co trzy lub cztery dni. Peeling enzymatyczny wpływa pozytywnie na skórę wrażliwą i naczynkową, lecz nie chroni całkowicie przed podrażnieniami, jakie mogą pojawić się np. w wyniku nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Dlatego wspomagająco należy nakładać na twarz krem dzienny, zapewniający ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym (najlepiej SPF 50+). Wielu dermatologów i kosmetologów odradza kurację peelingującą w porze największego nasłonecznienia, a także przy leczeniu innych zmian skórnych, wywołanych np. infekcjami bakteryjnymi i chorobami (atopowe zapalenie skóry, trądzik, wypryski).